Tosa-inu

Historia rasy TOSA

 

 

 

Opis

Tosa (nazywana również Tosa-Inu i Tosa-ken) jest wspaniałym, masywnym psem. Atletyczny, i niezwykle zwinny. Pysk jest ogromny, niezbyt długi i kwadratowy. Mają silną szczękę. Skóra na szyi układa się w fałdy. Uszy są małe i równo zwisające. Oczy są małe, ciemne o kształcie migdałów i charakterystycznym blaskiem. Psy te posiadają długi, gruby u nasady ogon. Mają krótka i gęsta sierść. Powszechnym kolorem tych psów jest czerwony, ale żółty, płowy i czarny jest również spotykany.

Charakter

Tosa jest odważna, dzielna i śmiała. Dostosowuje się do poleceń właściciela i z tonu jego głosu potrafi odczytać jego intencje. Jest psem obronnym i lojalnym, wyjątkowo cichym i spokojnym, cierpliwym, ponieważ przepisy wynikające z tradycji japońskich walk psów wymagają, aby psy walczyły bezszelestnie.

Są niebywale inteligentne i nie potrzebują specjalistycznego szkolenia. Potrzebują natomiast, miłości, przyjaznego, zrównoważonego i konsekwentnego traktowania. Zarówno psy jak i suki wnoszą ciepłą i miłą atmosferę do domu Są bardzo uczuciowe i szybko przywiązują się do swoich właścicieli traktując ich jako swoją rodzinę. Są powściągliwe wobec obcych, ale zaakceptują nieznajomych, jeśli będą odpowiednio przedstawieni. Rodzinę stawiają na pierwszym, głównym miejscu, a znajomych rodziny, których i one znają, bardzo radośnie witają. Ta rasa wymaga silnego i doświadczonego właściciela, skłonnego do wyrzeczeń i dzielenia się z tak energicznym zwierzęciem jakim jest Tosa. Okazują niebywałą akceptację dla dzieci, nie gryzą ich ani nie szarpią ze strachu lub bólu. Jednakże małe dzieci nie powinny pozostawać z psami same bez kontroli. Spowodowane to jest wielkością psów oraz sposobem zabawy jakim może być powalenie lub przyduszenie dziecka. Po spełnieniu tych wymagań i „domowego szkolenia” Tosa staje się pełnoprawnym członkiem rodziny .

Ich agresja objawia się tylko w momentach zagrożenia. Rozmiar Tos i niski ton ich szczeku bardzo dobrze odstrasza nieprzyjaciół. Właściciel musi nauczyć psa kontroli nad sobą, ponieważ jest to zbyt „duża” rasa aby pozostała zmanierowana. Inne psy i zwierzęta akceptuje tylko wtedy, gdy przebywa z nimi od szczeniaka. Nie jest zalecane aby w domu oprócz Tosy były inny pies tej samej płci. Są odporne na ból i cierpienie, a to ze względu na ich wojownicze korzenie. Posiada poczucie własnej siły i dzięki temu jest dobrym psem stróżującym.

Właścicielem psów tej rasy może zostać jedynie osoba odpowiedzialna i świadoma swojego wyboru.

ZDROWIE

Wzrost: ok. 60 cm (pies) i ok. 55 cm (suka)
Waga: 37-90 kg
Przeciętna długość życia: 10-12 lat
Wzrost i waga psa zależna jest od linii przodków, z której się wywodzą.

Wady dyskwalifikujące:

  • Spiczasta kufa.
  • Cienka kość.
  • Strachliwość.
  • Duży przodozgryz lub tyło zgryz.

Warunki życia:

Tosa może mieszkać w mieszkaniu lub przebywać na małej powierzchni pod warunkiem, że będą miały wystarczająco ilość spacerów i zajęć ruchowych. Te psy nie powinny mieszkać w budzie, ponieważ lubią być blisko swoich właścicieli, inaczej są nieszczęśliwe.

Ruch:

Na dużym i dobrze ogrodzonym terenie Tosa może sama zadbać o sobie i sama wynajduje sobie odpowiednie ćwiczenia ruchowe. Teoretycznie ta rasa wymaga przeciętnej ilości zajęć ruchowych, ale im więcej ich mają, tym bardziej są szczęśliwe. Poza tym są bardzo dobrymi partnerami w porannym joggingu.

Tosa jest czystą rasą. Od czasu do czasu powinny być wyczesywane, aby pozbyć się martwych, wypadających włosów oraz, żeby ich sierść wyglądała ładnie. Tosa nie ślini się bardziej niż pozostałe molosy. A ślinią się tylko wtedy, gdy są podenerwowane, jest gorąco i po posiłku. Tosy są czystymi psami, nie brudzą, szybko uczą się, gdzie znajduje się miejsce do załatwiania ich potrzeb.

Historia

Często jest nazywana „Wojownikiem Sumo w świecie zwierząt”. Jest hodowlana od stuleci w Japonii. Rasa ta została wykształcona w okresie od 1868-1912 przez skrzyżowanie Kochi (japońska rasa) i narodowym psem walczącym Shikoku. Tosa, którą znamy dzisiaj ukształtowała się u schyłku lat 1800. Najlepsze japońskie Tosy zostały skrzyżowane niedawno z przywiezionych z Europy rasami takimi jak: Gredane Mastiff, Bulldog, Bull Terrier i St. Bernard. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania, uzyskano zwinna, atletyczną rasę typu mastiff. W Japonii Tosa uważana jest jako skarb narodowy.

Mimo że walki psów są nielegalne w Europie, Południowej Ameryce i Japonii potajemnie nielegalne walki wciąż odbywają się w odległych wiejskich regionach Japonii.

Tosa jest rzadką rasą nawet w jej ojczystym kraju. Do Europy została sprowadzona niedawno. W wielu krajach hodowla tych psów jest zakazana i uznawana za rasę niebezpieczną. Nie wskazana jest dla początkujących hodowców, ale przy właściwym podejściu, szkoleniu może stać się wspaniałym przyjacielem rodziny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s